Jak nauczyć dziecko pływać i kiedy zacząć naukę?

jak-nauczyc-plywac

Aktywność fizyczna jest niezwykle korzystna dla organizmu ludzkiego od samego początku jego rozwoju. Dlatego warto od najmłodszych lat wyrabiać w dziecku nawyk uprawiania sportu. Idealnym rozwiązaniem są lekcje pływania, prowadzone pod okiem specjalisty, na basenie o dostosowanych warunkach.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi zajęciami nauki pływania dla dzieci a także rodziców!

Zalety wczesnej nauki pływania

Niezaprzeczalną zaletą nauki pływania od najmłodszych lat jest fakt, że dla dziecka pływanie jest czynnością naturalną. Już w życiu płodowym dziecko zaznało tego uczucia, więc podchodzi do tego zupełnie naturalnie, nie odczuwając strachu. Poza tym, dzieci w większości bardzo lubią zabawę w wodzie, sprawia im ona mnóstwo radości. Poza tym, pływanie wpływa doskonale na postawę dziecka, na jego mięśnie i kości. Dzięki pływaniu istnieje mniejsze ryzyko na wystąpienie problemów z napięciem mięśniowym czy z kręgosłupem w późniejszych latach. Pływanie jest niezwykle zdrowe i korzystnie wpływa na młody organizm, zmuszając go i stymulując do wysiłku, który nie nadwyręża kruchego ciałka dziecka.

Kiedy zacząć naukę?

kiedy-zaczac-nauke
Naukę najlepiej jest zacząć jak najwcześniej. Wymaga to oczywiście przełamania strachu i stresu przez rodziców, należy jednak pamiętać, że niektóre kobiety decydują się na poród w wodzie. Wówczas nowo narodzone dziecko trafia prosto do głębokiej wody, co ułatwia mu przejście pomiędzy zupełnie skrajnymi środowiskami. Woda dla niemowląt jest zupełnie naturalna, działa wręcz uspokajająco, przypominając okres życia płodowego. Dlatego im wcześniej rozpocznie się naukę pływania, tym skuteczniejsza i prostsza ona będzie.

Jak oswoić dziecko z wodą?

Jeżeli dziecko boi się wody, przeraża je głębokość, przejawia strach i niechęć, należy je wcześniej odpowiednio przygotować i oswoić. Przede wszystkim, dobrze jest poprzedzić zajęcia beztroską zabawą np. w brodziku. Dziecko zobaczy, że woda to wspaniałe miejsce do zabawy i krok po kroku oswoi się z nią. Warto też, by w zajęciach brali udział rodzice, dziecko bowiem czuje się wówczas pewniej i bezpieczniej. Nie wolno niczego robić na siłę, niczego przyspieszać, bowiem jeśli dziecko raz się przestraszy, trudno będzie je później przekonać do tego, że pływanie jest bezpieczne.

Jakie akcesoria pomagają w nauce?

akcesoria-basen

W nauce pływania pomagają różnego rodzaju dmuchane pływaki np. “skrzydełka”, a także koła nadmuchiwane czy pasy wypornościowe, które zapina się wokół bioder maluszka. Wszystkie te gadżety sprawiają, że dziecko czuje się znacznie pewniej i bezpieczniej. Dla dzieci, które już choć trochę oswoiły się z wodą, świetną zabawką, a jednocześnie przedmiotem ułatwiającym naukę będzie tzw. makaron, wykonany z pianki, której nie da się zatopić w wodzie. Często stosowane są także różne przedmioty z pianki lub innych tworzyw, które można wyławiać z wody. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania dziecka i jego śmiałości i odwagi.

Pływanie jest wspaniałym sportem dla najmłodszych. Oprócz tego, że doskonale wpływa na kondycję dziecka, na jego postawę, zapewnia mu harmonijny rozwój, a także jest fantastycznym sposobem na miłe spędzenie czasu z rodziną. Woda wpływa na dziecko uspokajająco, nawet jeżeli początkowo dziecko wydaje się odrobinę zaabsorbowane obecnością obcych ludzi, przebywaniem w obcym miejscu.

Ważne jednak jest, by szanować strach dziecka. Nie można podchodzić do tego ironicznie, na siłę wkładając dziecko do wody z myślą, że to tylko pierwszy kontakt z wodą jest stresujący. Pierwszy kontakt z pływaniem i w ogóle wodą jest najważniejszy. To właśnie przez pierwsze chwile okazuje się, czy dziecko tą wodę polubi, czy raczej będzie chciało jej unikać. Warto tutaj podkreślić również rolę domowych kąpieli i podejścia rodziców. Jeśli dziecko nie boi się kąpieli, prawdopodobnie polubi też pływanie. Jeśli jednak dziecko raz się przestraszy, trudno to później odkręcić. Dlatego ważny jest umiar i profesjonalne podejście do sprawy.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi zajęciami nauki pływania dla dzieci a także rodziców!